Gaziantep Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gaziantepli öğrenciler piyanoda dünya birincisi oldu

TUNA USLU PİYANODA BİRİNCİ, 3. DÜNYA BİRİNCİLİĞİNİ KAZANAN IRMAK AKINCI DA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gaziantepli öğrenciler piyanoda dünya birincisi oldu
45 views
03 Haziran 2021 - 13:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

15 Mayıs’ta Ukrayna-Kanada işbirliğinde düzenlenen Toronto-Ukrayna yarışmasında Gaziantepli Irmak Akıncı 7-10 yaş kategorisinde piyano ve bestede 2 dünya birinciliği, 26 Mayıs’ta düzenlenen Caspiart Renaıssance yarışmasında da piyanoda birincilik kazanırken, Tuna Uslu da 10-12 yaş kategorisinde piyanoda dünya birinciliği elde etti.

15 Mayıs’ta Ukrayna-Kanada işbirliğinde düzenlenen Toronto-Ukrayna yarışması festivalinde Gaziantep Ferit Ginol Kültür ve Sanat Merkezinde ders gören Irmak Akıncı, 7-10 yaş kategorisinde piyano ve bestede 2 adet dünya birinciliği kazanırken, Tuna Uslu ise 10-12 yaş kategorisinde piyanoda dünya birinciliği elde etti. Irmak Akıncı ayrıca 26 Mayıs’ta düzenlenen Caspiart Renaıssance yarışmasında da piyanoda birinci oldu.

Tuna Uslu piyanoda birinci

Toronto-Ukrayna yarışmasında piyanoda dünya birincisi olan Tuna Uslu, “12 yaşındayım, 9 yaşından beri piyano çalıyorum. Şuan Ferit Ginol kültür sanat merkezinde piyano çalmaktayım. Hocalarım tarafından piyano yeteneğim fark edildi, o yüzden devam ettim. Daha büyük başarılar elde etmek istiyordum. Çok değerli hocalarla çalıştım. Almanya’da düzenlenen bir yarışmada dünya dördüncüsü ödülü aldım. En son da Toronto’da Toronto-Ukrayna işbirliğinde yapılan yarışmada birinci oldum. Piyano çalmak bana çok eğlenceli geliyor. Günde 4-5 saat piyano çalıyorum. Özellikle anne ve babama beni yönlendirdikleri için teşekkür ederim. Aynı şekilde öğretmenlerime de teşekkürlerimi sunarım” dedi.

“Bu başarılar bizim için gurur verici”

Ferit Ginol Kültür ve Sanat Merkezinde piyano öğretmeni olan Katryna Klymenko, “Çok yetenekli çocuklarla çalışıyorum. Ferit Ginol Kültür ve sanat Merkezinden Tuna Uslu ve Irmak Akıncı değişik festival ve yarışmalara katıldılar. Bu sene Toronto-Ukrayna uluslararası yarışma ve festivaline katıldılar. Burada birinci oldular. Bu tabi hem okulumuz hem de Gaziantep için çok büyük bir gururdur” şeklinde konuştu.

3 dünya birinciliği kazandı

Üç dünya birinciliği elde eden Irmak Akıncı da, “10 yaşındayım. Piyanoya 4 yaşında başladım. Ailemle piyanoya başladım şimdi Katrina hoca ile beraber çalışıyorum. Ondan ders alıyorum. Bu konuda çok ilerlemek istiyorum. Daha önce katıldığım çeşitli yarışmalarda 2.’lik ve 3.’lük ödülleri kazandım. Toronto Ukrayna yarışmasında hem beste kompozisyon bölümünde hem de piyano bölümünde birincilik bölümü aldım. Piyano benim için çok önemlidir. Kalbimle sevdiğim bir müziktir. Piyanonun bir tuşu bile benim için çok özeldir. Aslında baroktan çağdaşa kadar bütün müzikleri dinliyorum. Birçok dünyaca ünlü müzisyeni orkestra şeflerini dinliyorum. Benim hedefim ileride iyi düzeyde bir konser piyanisti olmak senfoni orkestrasında çalmak istiyorum” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.