Gaziantep Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

HKÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi kuruldu

HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ (HKÜ) BÜNYESİNDE HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ KURULMASINA İLİŞKİN CUMHURBAŞKANI KARARI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI. KURULAN FAKÜLTEDE, HAVACILIK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ, HAVACILIK ELEKTRİK VE ELEKTRONİĞİ, UÇAK BAKIM-ONARIM, HAVACILIK YÖNETİMİ VE PİLOTAJ BÖLÜMLERİNİN AÇILARAK ÖĞRENCİ ALINMASI HEDEFLENİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HKÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi kuruldu
64 views
04 Haziran 2021 - 17:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) bünyesinde Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazetede yayımlandı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) bünyesinde Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazetede yayımlandı. Kurulan fakültede Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Havacılık Elektrik ve Elektroniği, Uçak Bakım-Onarım, Havacılık Yönetimi ve Pilotaj bölümlerinin açılarak öğrenci alınması hedefleniyor.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) olarak yatay olarak da daha çevik bir şekilde büyümeyi hedeflediklerini belirten Rektör Prof. Dr. Dereli, “HKÜ olarak, eğitim-öğretim, araştırma, sosyal sorumluluk başta olmak üzere tüm süreç ve programlarımızı devletimizin bilim, sanayi, teknoloji, kültür ve sanat politika ve stratejilerine uygun bir şekilde tasarlıyoruz ve devletimizin bu süreçlerdeki stratejik hedeflerine destek olmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda hem mühendislik ve teknoloji alanında da önemli bir merkez olmak hem de ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesine destek vererek, kalkınma hedeflerine katkıda bulunmak üzere Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ni üniversitemize kazandırmış bulunuyoruz” dedi.

Havacılık ve uzay sanayii için nitelikli uzmanlar yetiştirilecek

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin peyderpey açılması hedeflenen, Havacılık Elektrik ve Elektroniği, Uçak Bakım-Onarım, Havacılık Yönetimi, Pilotaj ve benzeri gibi bölümleri ile küresel ekonominin lokomotifi, dinamik, rekabetin yoğun olduğu ve sıkça değişmelerin yaşandığı, pahalı ve kapsamlı yatırımların yapılmasının gerektiği havacılık ve uzay endüstrilerinde ülkemizdeki havacılık ve uzay bilimleri ve ilgili bütün endüstrilerin Ar-Ge, prototip geliştirme, seri üretim, bakım-onarım, servis, yönetim vb. konulardaki beklentilerini karşılayabilecek mühendislerin, bilim adamı ve araştırmacıların, teknisyenlerin, bakım ve servis elemanlarının ve havacılık sektörü yöneticilerinin yetiştirilmesine önemli katkılar sağlayacağına dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli, “Üniversitemizde Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültemiz ile işbirliği yaparak sinerji oluşturabilecek Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri ile İnsansız Hava Aracı (İHA) Teknolojisi ve Operatörlüğü ön lisans programlarımız da mevcuttur. Üniversitemizde mevcut bulunan Teknoloji Transfer Ofisi (KALİTTO) ile Kalyon GARAJ Prototipleme Merkezi atölyeleri, makine ve ekipmanı, 3D yazıcıları ile 2020 yılında TEKNOFEST Gaziantep’e katılan tüm takımlara kapılarını açmış ve özellikle İnsansız Hava Araçları yarışmalarının sorunsuz şekilde tamamlanmasında önemli roller üstlenmiştir. HKÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin kurulması ve faaliyete başlaması, TEKNOFEST 2020’nin Gaziantep’te düzenlenmesinden sonra oluşan motivasyon ve potansiyelin değerlendirilmesi ve katma değere dönüştürülmesini sağlayacak önemli bir gelişme olmuştur” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz yeni Nuri Demirağ’lar, Vecihi Hürkuş’lar ve Selçuk Bayraktar’lar yetiştirebilmek”

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ne sahip olan bölgedeki ilk vakıf üniversitesi olarak havacılık ve uzay bilimleri alanında anayurt güvenliği zemininde sektör odaklı, sektörle iç içe ve etkileşimli/bütüncül bir eğitim-öğretim ve araştırma modeli oluşturulmasının ve geliştirilmesinin planlandığının altını çizen Prof. Dr. Dereli, “HKÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi sağlayacağı istihdam fırsatları ile dikkat çekecek ve fark oluşturacak. Bununla birlikte, yakın çevremizdeki üniversitelerin ilgili fakülteleri ile rekabet odaklı değil, işbirliği odaklı ve kaynakların etkin kullanımına odaklanan verimli bir ‘havacılık ve uzay bilimleri eğitim-öğretim ve araştırma ekosisteminin’ oluşturulmasına çalışacağız. HKÜ, bu ekosistemin gelişmesi ve bu ekosistemde yeni Nuri Demirağ’lar, Vecihi Hürkuş’lar ve Selçuk Bayraktar’lar yetiştirilebilmesi için her türlü imkanını seferber edecektir. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin başta Üniversiteniz olmak üzere Gaziantep’imize, tüm bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.