Gaziantep Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kuru meyve ihracatı yüzde 12.6 oranında arttı

GÜNEYDOĞU ANADOLU KURU MEYVE VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ BAŞKANI MEHMET ÇIKMAZ, TİM GÜNEYDOĞU ANADOLU MECLİSİ’NDE YAPTIĞI KONUŞMADA, GÜNEYDOĞULU İHRACATÇILARIN 2021 YILINDA TÜRKİYE KURU MEYVE İHRACATINDAN YÜZDE 21 PAY ALDIĞINI İFADE EDEREK BU PAYIN 2022 YILINDA DAHA FAZLA ARTACAĞINA İNANDIKLARINI İFADE ETTİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kuru meyve ihracatı yüzde 12.6 oranında arttı
205 views
27 Şubat 2022 - 10:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz, TİM Güneydoğu Anadolu Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Güneydoğulu ihracatçıların bir önceki yıla göre 2021 yılında kuru meyve ihracatının yüzde 12.6 oranında arttığını belirterek. Türkiye’nin kuru meyve ihracatından aldığı payın yüzde 21’e ulaştığını kaydetti.

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz, Gaziantep’te bir otelde yapılan TİM Güneydoğu Anadolu Meclisi’ndeki konuşmasında kuru meyve ve mamulleri sektöründeki ihracat rakamları ile ilgili bilgi verdi. Başkan Mehmet Çıkmaz, 2021 yılında Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak bir önceki yıla göre yüzde 35,8 artışla 99 ülkeye toplam 326 milyon 303 bin dolarlık Antep fıstığı, kuru kayısı ve diğer kuru meyve ve mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

En fazla Almanya, İtalya ve Birleşik Devletler

Başkan Çıkmaz, en çok ihracatı Avrupa ülkelerine yaptıklarını belirterek, “Ülkemiz kuru meyve ve mamulleri ihracatı 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12,6 artışla 1,5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Birliğimiz 2021 yılına 326 milyon dolarlık ihracatla Türkiye kuru meyve ihracatından yüzde 21 pay almıştır. 2021 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 99 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiştir. En çok ihracat yapılan ülkeler Almanya, İtalya ve Birleşik Devletler olmuştur” diye konuştu.

Başkan Çıkmaz, Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin en önemli ihraç ürünlerinin Antepfıstığı, kuru kayısı ve kuru incir olduğunu belirtirken, ürünlerin kalitesinin artırılması için çalışmalar yaptıklarını da ifade etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.