Gaziantep Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tarihi Bey Mahallesi eski günlerini özlüyor

GAZİANTEP’İN EŞSİZ KAHRAMANLIKLARLA DOLU TARİHİNİN VE ANADOLU MİMARİ YAPISINI YAŞATILDIĞI TARİHİ BEY MAHALLESİ, YENİ TİP KORONA VİRÜS İLE BERABER EN SESSİZ GÜNLERİNİ YAŞIYOR. YENİ EVLENEN ÇİFTLERİN DÜĞÜN FOTOĞRAFLARININ ÇEKİLDİĞİ, İZLENME REKORLARI KIRAN DİZİLERİN HAYAT BULDUĞU BEY MAHALLESİ, KENTE GELENLERİ DAR SOKAKLARIYLA FARKLI BİR YOLCULUĞA ÇIKARIYOR. SİVİL MİMARİYE AİT BİRÇOK ÖRNEKLERLE DOLU OLAN MAHALLE, 2007 YILINDA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KORUMA UYGULAMA DENETİM BÜROSU (KUDEB) ÖNCÜLÜĞÜNDE BAŞLATILAN SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ İLE RESTORE EDİLEREK HAYAT BULDU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Tarihi Bey Mahallesi eski günlerini özlüyor
32 views
08 Ocak 2021 - 14:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gaziantep’in eşsiz kahramanlıklarla dolu tarihinin ve Anadolu mimari yapısının yaşatıldığı tarihi Bey Mahallesi, yeni tip korona virüs nedeniyle en sessiz günlerini yaşıyor.

Yeni evlenen çiftlerin düğün fotoğraflarının çekildiği, izlenme rekorları kıran dizilerin hayat bulduğu Bey Mahallesi, kente gelenleri dar sokaklarıyla farklı bir yolculuğa çıkarıyor. Sivil mimariye ait birçok örneklerle dolu olan mahalle, 2007 yılında Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama Denetim Bürosu (KUDEB) öncülüğünde başlatılan sokak sağlıklaştırma projesi ile restore edilerek hayat buldu.

Yeni tip korona virüs sürecinde sakinliğini koruyan mahallede eski günlerine dönmeyi beklerken 35 yıldır mahalleyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere yazları meyan şerbeti, kışları ise menengiç kahvesi satan Mehmet Yılmaz, dar sokaklardaki kalabalığı özlediklerini söyledi. Yılmaz, “Burası Gaziantep’in tarihi güzel bir yerleşim yeri gezmeye değer turistlik alandır. Gaziantep’in ilk kuruluş yerlerinden birisi de burasıdır. Büyümeye başlayınca şehrin farklı noktalarına sonradan dağılmışlar. Buradan gidenler ise buraya küsünce yerleştikleri yere de ‘Şehreküstü’ adını vermişler” diyerek mahallenin hikayesini anlattı.

Yılmaz, mahallenin dar sokaklarında pandemi sessizliğine rağmen yöresel kıyafetleri ve ‘taze menengiç’ nidaları ile dolaşmaya devam etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.